Zóny tonální rozsahu
Při vytváření černobílého snímku každý fotograf ví, jak důležité je pokrýt celý tonální rozsah, od zóny 0 do zóny 10; to nás učil Ansel Adams. To, co však určuje náladu obrazu, co formuje formy a odhaluje detaily, jsou tmavé tóny – stíny.
Podíváme se na teorii tonálního rozsahu a důležitost pokrytí celé škály tónů, roli kontrastu ve fotografii a nakonec, jak stíny vytvářejí náladu snímku.
Světlo a stíny jsou základy fotografie, a abychom pochopili, jak dosáhnout nejlepších výsledků při jejich vykreslování a jak hodnoty jasu vytvářejí kontrast, nejprve se podíváme na systém zón Ansela Adamse a některé základní principy úspěšného černobílého obrazu. Systém zón byl původně vytvořen pro určování expozice a vyvolání filmu, ale je stejně platný a užitečný pro určování jasu v případě digitální fotografie a úpravy. Adams představil stupnici intenzit světla, přiřazující každé z nich číslo od 0 do 10, kde 0 je absolutní černá a 10 absolutní bílá. Každá zóna má rozdíl jedné zastávky od další.
V zónách 0 a 10 nejsou žádné detaily, ale jsou užitečné, pokud se používají v omezených oblastech snímku k navedení oka do oblastí zájmu, buď zvýšením kontrastu v těchto oblastech, vytvořením vnitřního rámečku, nebo vinětace. Pokud jde o detaily nahrávání, musíme použít zóny 2 až 8. Jak ale lze zóny prakticky využít v digitální éře?
Odpovědí je pravidlo „Expose for the Highlights and Develop for the Shadows“ nebo podobné pravidlo „Expozice vpravo“. V praxi to znamená, že se při fotografování musíme snažit posunout histogram co nejvíce do pravé části grafu, ale bez přepálení světlých tónů. Podle tohoto pravidla zajistíme, že na našem snímku není zóna 10 a zároveň jsme zaznamenali co nejvíce informací v tmavších částech snímku. Druhá část pravidla (Develop for the Shadows) se týká editace RAW souboru a manipulace a optimalizace stínů tak, aby se dosáhlo dokonalého kontrastu snímku a odhalení detailů v nich.
Využijte celý tonální rozsah
Množství světlých nebo tmavých tónů, které člověk použije, je věcí osobních preferencí a stylu. Přijatelný je i zcela černý obraz s malou světlou plochou, ale i v tomto případě musí být v přechodové zóně pokryt celý tónový rozsah šedých tónů (střední šedé). Pamatujte, že v přírodě je přechod mezi světlem a stínem vždy pozvolný. Pokud se pozorně podíváte do oblasti se stíny v reálném světě, všimnete si, že přechody světla z tmavé do světlé jsou velmi jemné, protože intenzita světla postupně slábne. Stíny a světlé plochy jsou důležité, protože přitahují oko diváka, ale právě šedé tóny mezi nimi dodávají černobílému obrazu náladu a nadčasový charakter. To je jeden z nejdůležitějších principů černobílé fotografie, pokud usilujeme o přirozeně vypadající výsledek.
Černá a bílá umožňuje tonalitu, která sahá od absolutní černé po čistě bílou. Toho nelze dosáhnout v barevné fotografii, kvůli výslednému přesycení a vypalování barev. Tento postupný tonální přechod lze vytvořit pomocí odstupňovaných filtrů a funkce prolnutí při změně tonálního rozsahu obrazu.
Hora Vestrahorn na Islandu. Na detailním pohledu na pláž (níže) je vidět postupný přechod a bohatost tónů pokrývající celou škálu od 1 do 9.
Bohaté tóny
Nejdůležitější věcí na fotografii je světlo. V případě černobílé fotografie je světlo reprezentováno (nebo viděno skrz) tóny šedé, jako různé kombinace absolutní černé a absolutní bílé. Výsledkem je široká škála odstínů černé, bílé a šedé, a aby na diváka zapůsobila, bude muset být scéna znovu vytvořena s použitím co největšího množství těchto tónů. Jde nám o harmonii kompozice, tónů a kontrastů, utopit se v kráse dobře umístěných místních kontrastů, nádherných světel, temné černé, tonální a kompoziční vyváženosti obrazu a nakonec i dobře oddělených objektů.
Dvě varianty stejného obrázku. V prvním jsem použil pouze posuvník desaturace ve Photoshopu bez dalších úprav. Vypadá to ploché a nepřesvědčivé. Ve druhé je po úpravě tónů (změna světelných hodnot) podle mých představ. Je to dobrý příklad důležitosti post-procesu ve výtvarné fotografii.
Vyjádřete klid
Stejně důležité jako použití bohatého tónového rozsahu je použití dostatečného množství středně šedých tónů, aby byl vizuálně příjemný a vytvořil neutrální oblasti bez tolika kontrastu, kde si oko může odpočinout. Zóny mezi 4 a 8 vytvářejí stříbřitý efekt, který kompenzuje dramaticky vysoce kontrastní oblasti v jiných částech obrazu.
Na tomto snímku je dostatek kontrastu, aby oddělil a zvýraznil hlavní téma, co opravdu dělá dobrou fotografii, je atmosféra klidu, vycházející z bohatého rozsahu střední šedé.
Role kontrastu a šerosvitu
Nezapomeňte, že oko přitahují oblasti s vysokým kontrastem, proto jej musíme vždy používat opatrně a na správném místě v záběru. Rozdíl v tonálních hodnotách slouží k nastínění toho, co je na scéně nejdůležitější. Lidské oko si nejprve všimne oblastí obrazu, které jsou buď nejjasnější, nebo které mají největší kontrast.
Kontrast
Každá dobrá černobílá fotografie využívá využití kontrastu a oko vždy přitahuje místa s vysokým kontrastem. Pokud je na obrázku oblast, která má čistě černou oproti čistě bílé, pak tato oblast přitáhne veškerou pozornost, takže buďte opatrní při následném zpracování, abyste zvýraznili pouze oblasti, které chcete. Přidejte hodně kontrastu kolem rámu a oko nebude vědět, kam se dívat. Vyšší kontrast se obecně používá v oblasti, která má být na obrázku nejdůležitější, nebo v popředí, zatímco nižší kontrast se používá pro oblasti, které chcete skrýt nebo podřídit středu zájmu a také v pozadí.
Při úpravách můžeme opravit chyby přírody (špatné světlo) a přemístit kontrast v oblastech zájmu. Vytváření kontrastu nebo zvýšení kontrastu by mělo být prováděno opatrně a velmi selektivně, nikoli pouhým zesvětlením bílé a ztmavením černé. Nesprávné použití kontrastu (používání příliš malého množství, jeho nadměrné používání nebo jeho nerozlišování v popředí a pozadí) může způsobit, že obrázek bude vypadat plochý a nepřesvědčivý. Vzhledem k tomu, že nechci, aby moje obrázky vypadaly takto, dávám přednost použití kontrastu v určitých oblastech pomocí “Dodgig and Burning“. Selektivní použití tonálního kontrastu je jedním z nejdůležitějších prvků každé skvělé černobílé fotografie.
Původní snímek bez jakýchkoli úprav a finální práce. Všimněte si, jak byla světlá oblast přemístěna z pravého okraje do středu snímku podle mé představy o scéně. Zároveň byl posílen kontrast mezi tématem a pozadím, čímž se zvýraznil předmět.
Způsob, jakým zpracováváme naše obrázky a zejména tonalita, kterou používáme, je součástí našeho stylu. Finální tisk není „pouhým“ přepisem RAW souboru. Fotograf, který chce z jakéhokoli záběru vytěžit maximum, by musel experimentovat s různými tonálními hodnotami a expozicemi.
Dva snímky vyvolané z jednoho a téhož souboru RAW. Ten vytištěný v úzké škále šedé vytváří efekt mlhavého světla; druhý, kde byly použity silnější kontrasty, poskytuje jiný efekt.
Šerosvit
Osvětlené – neosvětlené, tmavé a světlé. Jelikož temnota a světlo, symbolizující dobro a zlo, jsou ve věčném antagonismu, je šerosvit také konfrontací, bitvou mezi dvěma světelnými situacemi, které jsou proti sobě. A nejlepší snímky komponované šerosvitem jsou ty, ve kterých se tento konflikt nikdy zcela nevyřeší, bez ohledu na to, jak dlouho se na ně díváme a studujeme kompozici snímku.
Efekt šerosvitu na tomto snímku vzniká spojením jasně osvětlených oblastí a hlubokých stínů. Přechod z jedné oblasti do druhé probíhá na krátkou vzdálenost, díky čemuž se tyto dvě oblasti navzájem téměř dotýkají. Oko diváka cestuje do tmavých oblastí a zpět do světla, a snaží se rozhodnout, která oblast je důležitější. Zahrnutí tmavé siluety ztěžuje výběr. Jakmile je učiněno rozhodnutí, efekt je pryč. Akt srovnávání světla a tmy a obtížnost rozhodování, co je nejdůležitější, je to, o čem je šerosvit.
O stínech a světle
A co Stíny? Světlo bez stínů neexistuje. Když mluvíme o černobílé fotografii, jde především o práci se Světlem a stíny – ať už v terénu nebo při úpravách. Střídání světlejších a tmavších tónů vytváří kontrast a hloubku, náladu a zvýrazňuje strukturu .
Vždy hledejte zajímavé stíny a používejte je jako kompoziční prvek. V některých případech se dokonce mohou stát samotným předmětem. Světlé oblasti přitahují oko, ale stíny jsou prvkem, který je tvaruje a vyvažuje. I když v černobílé krajinářské fotografii není použití vzoru tmavého světla často používáno, může vylepšit vaši pouliční nebo architektonickou fotografii tím, že odhalí detaily nebo kompozice, které ožijí pouze v přítomnosti stínů proti světlu.
Snímek pořízený brzy odpoledne v listopadu. Slunce je nízko nad obzorem a vytváří krásné dlouhé stíny, které zlepšují kompozici a vytvářejí přední linie. Zároveň je zdůrazněna textura povrchu na podlaze, která ji dodává přítomnost a činí z ní důležitý kompoziční prvek.
Stíny mohou utvářet náladu obrazu, ale také mohou ovlivnit kompozici vytvořením tónového kontrastu, který může zdůrazňovat nebo tlumit různé prvky v rámci a ovlivňovat jejich roli. Vysoce kontrastní obraz se silnými stíny dává pocit síly, pocit smělosti a ostrosti.
Pamatujte, že světlo vytváří akcenty, ale stín vytváří formu. Tvary jsou nezbytnou součástí každé kompozice a jsou formovány světlem a stínem. Před stisknutím spouště si prostudujte, odkud světlo přichází, kde jsou světlejší a tmavší oblasti snímku a jak definují objekt. Přemýšlejte o silném dojmu z dlouhých intenzivních stínů nebo silné siluety objektu v protisvětle, výrazně zvýrazněného na monochromatických snímcích.
Všimněte si, jak měkké světlo zapadajícího slunce a stíny, které vytváří vrak lodi, dávají objektu dojem trojrozměrnosti.
Tento snímek pořízený v londýnském metru se soustředí na světlo a tmu, na náladu a výrazy protagonistů.
Černobílá fotografie je podvědomě spojena s určitými náladami, jako je melancholie, osamělost, strach, smutek, izolace atd. Stíny mohou tyto emoce umocnit, ale navíc spouštějí imaginaci skrývající část snímku a nutí diváka přemýšlet, co v nich může být. Je to země neobjevených snů.
Odolejte pokušení udělat všechny vaše stíny absolutně černé. Naše oči vidí „do“ stínu. Je vzácné, že se stín našim očím jeví jako absolutně černý a obrázky s rozsáhlými plochami absolutně černé barvy vypadají nepřirozeně . Trocha absolutní černé je v pořádku na fotografii s plným tonálním rozsahem a vyváženým kontrastem. Ale většina zastíněných oblastí by měla odhalit nějaké detaily. Zachování detailů v oblastech stínů je kombinací expozice a zpracování.
Nejhlubší stíny podél písku jsou úplně černé. V tomto případě jsem to však použil jako techniku, abych upozornil na centrální (světlejší) část fotografie a světlé kameny. Kontrastní body vždy přitahují oko. Kontrast světel s absolutně černým stínem vytváří vizuální zajímavost.
Tvar stínu je důležitý a lze jej upravit. Změna tvaru stínu nebo pozice uvnitř obrazu možná posílí vaši černobílou kompozici a prospěje kontrastu a tonálnímu rozsahu. Aby však výsledek vypadal realisticky, vytvořené stíny by měly odpovídat osvětlení, které bylo přítomno během záběru.
Světlo je podstatou fotografie, takže každý nástroj, který jej zdůrazní a jeho protiklad – stíny – napomáhá k lepšímu obrazu. O co by se měl každý dobrý fotograf černobílé fotografie snažit, je vytvořit přítomnost změnou kontrastů a tonálních vztahů a definováním hran takovým způsobem, aby byl objekt oddělen od pozadí.
Na této fotografii jsem změnil kontrast a tonální vztahy, definoval předmět manipulací a tonálními hodnotami slunečních paprsků a objektů (stromu a muže), oddělil je od pozadí a nechal je více vyniknout. Na mých fotografiích je opět hlavním cílem pečlivé rozložení světla ve všech jeho intenzitách.
Manipulujte s tóny, dokud nebudou mít hodnoty, které jsou od sebe dále. Čím více se budou lišit v hodnotách, tím více bude předmět vyskakovat, tím více nabude přítomnosti a hloubky. Dobrá černobílá fotografie pro mě dělá to, jak světlo definuje objemy a povrchy.
Důraz je třeba klást na zóny 6-9 a 1-4 s pouhými několika procenty zóny 0, aby se vytvořila nálada a doplnil tonální rozsah v obrazech s nízkým tónem. Stále budete mít tmavý, nevýrazný obraz, ale efekt bude jemný a příjemný pro oči, zatímco detaily budou stále tam.
Pokud se chcete naučit vytvářet skvělé černobílé obrázky, může se vám hodit můj e-Book „Základní průvodce výtvarnou fotografií“. https://www.digalakisphotography.com/store/tutorialfull
S laskavým svolením: Digalakis George https://www.digalakisphotography.com
Understanding Tonal Range and the Importance of dark tones (shadows) in Photography