PŘÍTOMNOST VE FOTOGRAFII

Přítomnost

Předmět je tedy věc, která mě přiměla vzít fotoaparát a vyfotografovat scénu. Může to být hmotný předmět, jako je strom nebo skála, pocit nebo jen způsob, jakým světlo popisuje předmět. Když v tomto textu mluvím o předmětu, budu odkazovat na hlavní objekt  fotografie a když mluvím o vytváření přítomnosti, budu mít na mysli techniky, které by mohly fotografovi pomoci vylepšit předmět, přimět jej, aby získal význam v obraz a upoutat pozornost diváka.

 

Vytvoření přítomnosti

Každá fotografie má hlavní námět, a aby byla fotografie úspěšná, měl by tento námět vyniknout a přitáhnout oko diváka (získat přítomnost). Porovnejte tyto fotografie:

 

Pritomnst 1 Titulni 1

Na obou fotografiích je motiv stejný, ale na druhé jsem mírně změnil pozici, abych oddělil kameny, ořízl část snímku a použil techniku dlouhé expozice k odstranění rušivých vlivů. také pracoval se světlem a tóny, které umístily světlejší tóny za téma, aby jej oddělily od pozadí a vedly oko diváka. Získalo to přítomnost.

 

Nástroje a techniky k vytvoření přítomnosti

 

1.Odstranění rušivých vlivů

Všechny prvky nebo funkce, které odvádějí pozornost od hlavního motivu, by měly být odstraněny. Abychom toho dosáhli, můžeme použít několik technik buď při fotografování nebo později při zpracování obrazu.

 

Kompozice

Prostudujte si scénu a vyberte nejlepší úhel pohledu, abyste oddělili hlavní objekt od ostatních prvků v záběru.

Pritomnost 2 m

Toto je jediné hledisko, kde pták promítá na rovném pozadí, zatímco okolní větve vytvářejí vnitřní rám umocňující jeho přítomnost.

 

Technika

Zejména dlouhá expozice je velmi užitečná při odstraňování detailů z oblohy nebo vody, jako je tomu u následujícího snímku.

Pritomnost 3

 

 

Editace

Skrytí rušivých prvků během úprav lze dosáhnout buď jejich fyzickým odstraněním, nebo prolnutím těchto prvků s pozadím.

Pritomnost 4

Muž šplhající po skalách je rušivý element. V konečném obrázku jsem snížil jeho význam pomocí Dodging and Burning a prolnul ho s pozadím. Je tam stále, ale sotva viditelný.

 

 2. Kontrast a svítivost 

Oko je vždy přitahováno světlejšími nebo vysoce kontrastními oblastmi. Vytváření tonálního (jasového) rozdílu mezi objektem a pozadím je tedy užitečným nástrojem, jak přitáhnout oko tam, kam chceme.

Pritomnost 5

Oblast kolem horizontu je světlejší oblastí rámu a efekt jsem posílil dodatečným ztmavením mola a rozjasněním bezprostředního pozadí, čímž jsem vytvořil silný kontrast.

 

Definování hran

Pojmem definující hrany rozumíme zvýšení kontrastu mezi okraji objektu a jeho pozadím, jeho zvýraznění a zvýšení jeho významu v záběru. Lze to provést buď odlišením hodnot jasu, nebo zavedením jiných typů kontrastu – barevný kontrast, ostrý/měkký atd.

Pritomnost 6

V tomto detailním pohledu si všimněte, jak jsem ztmavil okraje budovy a rozjasnil oblohu kolem ní, zvýšil kontrast a oddělil ji od pozadí.

 

3. Vylepšete předmět

Jedná se o zvýšení vizuálního dopadu hlavního předmětu pomocí různých technik fotografování nebo zpracování.

 

Zvýraznění textury

Textura odkazuje na vizuální kvalitu povrchu předmětu a v černobílé  fotografii  se projevuje rozdílem v tonalitě. Existují různé techniky pro zvýraznění textury povrchu. Můžeme to udělat během zpracování pomocí různých dostupných nástrojů nebo ve fotoaparátu se správným využitím světla.

Pritomnost 7m

Všimněte si, jak světlo zapadajícího slunce, které je nízko na obzoru, vytváří silnou texturu na podlaze a na deštnících, odhaluje detaily struktur prostřednictvím střídání stínů s jasnějšími oblastmi, čímž zvyšuje jejich význam v obrazu.

 

Vytvoření tonálního rozsahu mezi růzmými částmi předmětu

Oko přitahuje světlé oblasti nebo oblasti se silným kontrastem. Z toho vyplývá, že když na povrchu našeho předmětu vytvoříme silné zvýraznění a kontrastní plochy, zvýšíme jeho přítomnost. Porovnejte 2 obrázky níže.

Pritomnost 8 m

4. Veďte oko 

Dalšími technikami, které vedou oko k předmětu a následně jej zvýrazňují, je použití vinětace, vnitřního rámečku a vodicích linií.

 

Vinětace

Jedná se o editační nástroj pro snížení jasu obrazu na jeho okrajích ve srovnání s jeho středem. Výsledkem je obraz, který je ve středu jasný a na okrajích mizí. Zvláště užitečné, pokud je náš objekt umístěn ve středu záběru, jako je tomu u následující fotografie.

Pritomnost 9 m

 

Vnitřní rám

Rám v obraze  je jedním z nejpůsobivějších designových vzorů, kde zahrnutí prvků, které tvoří vnitřní  sekundární rám, zdůrazňují různé úrovně obrazu, pomáhá při definování měřítka a vede oko k hlavnímu tématu. K orámování objektu použijte prvky popředí. K tomuto účelu lze použít větve stromu, skutečné okno nebo dokonce stíny, jako je tomu na obrázku níže.

Pritomnost 10 m

 

Přední linie

Linka, která vede oko k hlavnímu objektu, je velmi výkonný a dynamický prvek a může výrazně zlepšit kompozici. Typickým příkladem je silnice nebo dvojice železničních tratí, směřující od diváka k horizontu. V krajině to může být také zeď, plot, schodiště, cesta, řeka, přírodní vzor atd., které mohou být použity k přivedení oka k hlavnímu tématu. Na následujícím obrázku výrazné linie struktury, linie jejích stínů, dokonce linie tyčí deštníků vedou oko k zemi a tématu.

Pritomnost 11 m

 

Posílení přítomnosti našeho hlavního předmětu,  jeho zajímavosti a přilákání oka diváka je pro úspěšný obraz velmi důležité. Výše uvedené techniky jsou účinnými nástroji k dosažení tohoto cíle.

 

S laskavým svolením: Digalakis George       https://www.digalakisphotography.com

Creating Presence

Napsat komentář