PRACOVNÍ POSTUP FOTOGRAFA VÝTVARNÉHO UMĚNÍ, OD KONCEPCE PO REALIZACI

 VÝTVARNÉ UMĚNÍ VE  FOTOGRAFII

Každý fotografický žánr se vyznačuje odlišnou metodikou a pracovním postupem k realizaci fotografova konceptu/myšlenky. Na jednom konci spektra se pouliční fotografie ve snaze „zachytit okamžik“ vyznačuje spontánností, žádnou nebo jen malou přípravou a minimálním post-procesem. Na druhé straně výtvarné umění a konceptuální fotografie vyžadují nápad, spoustu příprav a následného zpracování.

Následuje  náhled na pracovní postup černobílé výtvarné fotografie  od koncepce až po realizaci finálního tisku.

Postup 1

Jaké jsou tedy kroky, od prvotního nápadu na výrobu finálního tisku? Pokusím se je zde popsat z pohledu výtvarného, minimálistického, krajinářského fotografa, s nahlédnutím do mé metodiky, aniž bych se zaměřoval na vybavení a následné zpracování, ne proto, že by na nich nezáleželo, ale proto, ty vyžadují zdlouhavý rozbor a jsou podrobněji popsány v jiných článcích, kde najdete podrobnější informace o tomto žánru.

 

Konceptualizace

Místo, které jsem navštívil, slyšel o něm nebo jen viděl na jiných obrázcích, je většinou motivací k výletu na konkrétní místo. Jindy může být spouštěčem prvotního konceptu díla předmět, jako je strom nebo kámen, s nímž se setkávám v každodenním životě, přečtená literatura, myšlenka nebo dokonce sen.

Ale předmět-scéna před mým fotoaparátem je přesně surový materiál, který použiji k utváření konečného obrazu v mé mysli. Málokdy se snažím zachytit daný okamžik a zjišťuji, že ignorováním reality mohu nejlépe vyjádřit svou vnitřní vizi a emoce. Pro vizualizaci finální scény musím zvážit účinky několika nástrojů a technik, které používám k předání své vize. Převod do černobílé je prvním krokem od reality, dále je usnadněn použitím techniky dlouhé expozice, která přináší pocit plynutí času a odstraňuje detaily z pozadí, což mi umožňuje zvýraznit můj objekt. A konečně, moderní technologie umožňuje rozsáhlou manipulaci s obrázky a moje práce hodně spoléhá na následné zpracování.

Ve většině případů je výsledné dílo vizualizováno dlouho předtím, než jsem vyrazil na fotografování. To znamená, že mám poměrně přesnou představu o ideálních povětrnostních podmínkách, světle a vybavení, které budu potřebovat. Existují však i jiné příležitosti, kdy se na místě nebo během následného zpracování objeví jiný nápad.

Postup 2

 

Příprava

Příprava na focení má 3 hlavní součásti – správné vybavení, meteorologická data a virtuální průzkum oblasti, kterou navštívíte.

Protože obvykle fotím velké krajiny v režimu dlouhé expozice, potřebuji hodně vybavení, například ve srovnání s pouliční fotografií. Pro úspěšné natáčení je nezbytný stativ, širokoúhlý objektiv, fotometr, ND a polarizační filtry a dálkové ovládání fotoaparátu, dále tabulka faktoru ND filtru, kusy hadříku na čištění filtrů a čoček od kapek vody, vhodné oblečení atd. A samozřejmě je třeba vždy provést kontrolu baterií (fotoaparát, dálkový ovladač a fotometr).

Povětrnostní podmínky jsou hlavním faktorem pro úspěšný výlet. Preferuji scény s nízkým kontrastem, zatímco pohybující se mraky jsou nezbytnou součástí mých snímků, a proto je kontrola meteorologické lokality nutností.

A konečně, virtuální průzkum pomocí Google map je velmi důležitý; zvláště když neznám místo. Pokud je pro tuto oblast k dispozici funkce Street View, může to znamenat velký rozdíl, protože ve skutečnosti prozkoumáváte scénu z perspektivy kamery. Také trávím spoustu času tím, že na internetu hledám co nejvíce fotek z oblasti a předmětu, který budu fotografovat.

Být dobře připraven může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem.

 

Expozice

Průměrná doba focení s dlouhou expozicí je hodně přes 10 – 15 min (průzkum a kompozice, fotometrie, výpočet ND faktoru, nasazení filtrů, doba expozice a postup redukce šumu), takže výběr správné kompozice, úhel pohledu a doba expozice je nutností. Dalším problémem, na který je třeba před stisknutím spouště myslet, je vizualizace finálního snímku. Jelikož pracuji převážně ve čtvercovém formátu, focení na výšku usnadňuje práci.

Opakování celého procesu je ztráta času, proto se vyplatí předem prozkoumat své téma ze všech možných úhlů pohledu. I při nejlepší možné přípravě se jen zřídka vracím s více než 5 snímky. Použití ND filtrů vytváří určité zřetelné problémy týkající se fotometrie a zaostřování, protože světlo je příliš slabé na to, aby fotoaparát provedl automatické úpravy. Všechna měření se provádějí před nasazením filtrů a poté se fotoaparát přepne do manuálního ostření a expoziční čas v Bulb mode. Poté se filtry opatrně nasadí a pomocí dálkového ovládání se fotoaparát aktivuje. Netřeba dodávat, že focení do RAW je zásadní.

Postup 3

 

Zpracování

“Dodging and Burning“ jsou kroky, jak se postarat o chyby, které Bůh udělal při navazování tonálních vztahů,“ jak řekl Ansel Adams, o kterém je známo, že strávil celý den v temné komoře, jen aby vytvořil jediný výtisk.

Stejně tak trávím značné množství času (v některých případech až 5 hodin) zpracováváním snímků v RAW Convertoru a Photoshopu. Svou tvorbou se snažím zprostředkovat pocity a to vyžaduje velmi jemné doladění tónů, aby bylo dosaženo té správné atmosféry. Snímání v podmínkách nízkého kontrastu umožňuje lepší manipulaci s tóny.

Ale než začneme upravovat naše obrázky, musíme si vybrat to nejlepší; ty, které vyhovují naší vizi a záměru. Zde je článek, který podrobně popisuje můj pracovní postup při výběru mých nejlepších obrázků :

VÝBĚR VAŠICH OBRÁZKŮ – PRACOVNÍ POSTUP V 8 KROCÍCH https://www.digalakisphotography.com/blog/choosing-your-keepers

Silver Efex Pro (Nik Collection) je další nástroj, který často používám k převodu svých obrázků na černobílé. Poskytuje spoustu užitečných předvoleb, které lze použít jako základ pro další vývoj obrazu.

 

Tisk

Obraz na obrazovce počítače není nic jiného než pixely na pevném disku. Nikdy není dokončena, dokud není vytištěna na vhodný umělecký papír. Tisk všech vašich obrázků ve skutečné velikosti samozřejmě stojí hodně, ale mohu si udělat představu tak, že si je vytisknu na domácí tiskárně a rozhodnu se, zda jsou potřeba nějaké opravy. Poté vyberu ty nejlepší a pošlu je do profesionální laboratoře. Držet finální výtisk v mých rukou je posledním – a často nejvděčnějším krokem v mém pracovním postupu.

Je tu samozřejmě otázka papíru, ale to je věc osobních preferencí. Mám pocit, že matný papír s bílým povrchem nejlépe zprostředkuje atmosféru a pocit, kterého se snažím dosáhnout.

Příprava je klíčem k vytvoření krásných snímků. Skvělý obrázek lze samozřejmě udělat bez jakékoli přípravy, ale to později vše usnadní a výrazně zvýší naše šance na dobrý výsledek.

 

S laskavým svolením:  Digalakis George       https://www.digalakisphotography.com

A Fine Art Photographer’s workflow from Conception to realization

Napsat komentář