ZAČÍT FOTOGRAFOVAT
Fotografie vypadá jednoduše, stačí stisknout tlačítko a na obrazovce fotoaparátu se objeví fotografie. Ale když se do toho člověk začne vrtat, uvědomí si, že vytvořit krásné obrazy vyžaduje mnohem víc. Zahrnuje znalost nastavení vašeho fotoaparátu, teorii světla a kompozice, editační software a mnoho dalšího. Takže moje tipy pro začátečníky jsou:
Neztrácejte čas (a peníze) hledáním nejlepšího fotoaparátu, objektivů, filtrů atd. Pro začátek stačí jakýkoli fotoaparát s manuálním režimem. Naučte se jeho základní funkce a jste připraveni vyrazit a fotografovat .
Rozhodněte se, jaký typ fotografie se vám líbí a chcete s ním začít. Krajinná nebo pouliční fotografie, barevná nebo černobílá. Přečtěte si fotografické knihy a prohlédněte si portfolio ostatních fotografů, ale hlavně nahlédněte dovnitř; co se vám v životě líbí, jaké téma milujete a jste ochotni trávit čas fotografováním.
Naučte se základy fotografie – světlo, kompozice, hloubka ostrosti atd. Pomohou vám různé bezplatné informace na webu, fotografické tutoriály nebo fotografické kurzy. Naučte se své editační nástroje. Lightroom, Photoshop nebo jakýkoli jiný software, který si vyberete. Není třeba se učit každý nástroj ve vašem softwaru; vyberte si ty, které potřebujete a přečtete, navštěvujte semináře a cvičte, dokud je nezvládnete.
Pokud mát zájem o černobílou výtvarnou fotografii, zde najdete kompletní návod: https://www.digalakisphotography.com/store/tutorialfull
A co je nejdůležitější, vezměte si fotoaparát, jděte ven a bavte se.
VYBAVENÍ PRO FOTOGRAFOVÁNÍ DLOUHOU EXPOZICÍ
Abychom dosáhli dlouhé doby expozice, potřebujeme filtry s neutrální hustotou (ND filtry), které snižují množství světla dopadajícího na naše senzory. Ale kromě tohoto základního vybavení potřebujeme také několik dalších kusů vybavení, které zde budu analyzovat.
Filtry neutrální hustoty
ND filtr snižuje množství světla dopadajícího na snímač fotoaparátu, čímž umožňuje delší časy závěrky a zavádí rozmazání v jakékoli pohyblivé části obrazu. Filtry s neutrální hustotou jsou k dispozici v různé síle, která se měří v f-stopách. Čím vyšší je číslo f-stop, tím méně světla vstupuje do fotoaparátu a následně je pro správně exponovaný snímek potřeba delší expoziční čas.
Odstupňované ND filtry
To jsou ND filtry, kde polovina jejich povrchu je tmavá a polovina čistá s pozvolným přechodem mezi zónami. Používají se k vyvážení expozice mezi tmavšími a světlejšími oblastmi scény. Nejčastěji se používá ke ztmavení oblohy a přiblížení expozice k zemi. Použitím odstupňovaných filtrů se vyhneme přepalování oblohy a nutnosti mnoha úprav, což umožňuje vyváženější expozici a získání více detailů ve světlech a stínech.
Stativ
Bohužel bez stativu neexistuje fotografování s dlouhou expozicí; a co víc, bez dobrého pevného stativu neexistuje dobrý snímek s dlouhou expozicí. Investice do dobrého stativu se vyplatí, buďte tedy štědří. Fotoaparát vždy pečlivě zajistěte, aby nespadl a zkontrolujte povrch, na který chcete stativ umístit.
Dálková spoušť
Fotografování s dlouhou expozicí znamená fotografování v režimu žárovky a zejména u starších modelů fotoaparátů budete potřebovat prostředek k aktivaci a deaktivaci fotoaparátu, aniž byste se dotkli tlačítka spouště. Existují dva typy mechanismů dálkového ovládání: kabelová spoušť závěrky a bezdrátové dálkové ovládání. Některé fotoaparáty jsou dodávány s aplikací, která umožňuje aktivaci fotoaparátu prostřednictvím chytrého telefonu. Všechny typy fungují perfektně a můžete si vybrat ten, který vám více vyhovuje. Osobně používám bezdrátové dálkové ovládání. Obzvláště užitečný je však mechanismus spouště s časovačem, který se automaticky zastaví, takže jej během fotografování nemusíte hlídat.
VYBAVENÍ VE VÝTVARNÉ FOTOGRAFII
„Vaše fotografie jsou úžasné. Musíte mít velmi dobrý fotoaparát“ nebo „Vaše barvy jsou krásné; musíte použít speciální filtry“. Je fakt, že pro velkou většinu lidí je vybavení a ne umělecké dovednosti důvodem, proč je práce krásná. Všichni víme, že kvalita a specifikace fotoaparátu a filtrů, které používáme , mají na fotografie určitý vliv, ale také víme, že fotoaparát nebo filtr, který by dokázal z obyčejné scény udělat ohromující obraz, prostě neexistuje.
„Faktem je, že relativně málo fotografů někdy ovládá své médium. Místo toho dovolují médiu, aby si je osvojilo a vydalo se na nekonečnou honičku ve veverčí kleci od nového objektivu k novému papíru k novince k nové vychytávce, nikdy nezůstanou u jednoho kusu vybavení dost dlouho na to, aby se naučili jeho plné kapacity, ztratí se v bludišti. technických informací, které jsou málo nebo žádné, protože nevědí, co s nimi dělat.“ Edward Weston.
Umělecké dílo se rodí v našem mozku a provádí se s úmyslem realizovat naši vizi. Kamera prostě dává život naší vizi. Skvělé obrázky výtvarného umění lze vytvořit pouze s fotoaparátem na hraní. Některé ze svých nejlepších snímků jsem pořídil levným fotoaparátem a rozhodl jsem se poohlédnout se po lepším, až když vyvstala potřeba tisknout ve větších velikostech.
Lepší výbava je jako lepší štětec pro malíře, nikdy nenahradí vizi ani nepovede k více emocí ve vaší práci; právě naopak, pokračující zapojení do technologických novinek odvádí pozornost od vašeho cíle vytvořit vizi a styl. Zaměřte se na tvorbu a ne na zkreslení objektivu nebo pixelů snímače. Neztrácejte čas hledáním lepšího fotoaparátu nebo objektivu, pokud jste nevyvinuli konkrétní styl a vizi. Poté si můžete vybrat vybavení, které vyhovuje vašim konkrétním potřebám .
Udržujte obraz na minimální úrovni. Princip s více aplikacemi, který může odkazovat na kompozici nebo úpravu, ale je stejně důležitý pro naše vybavení. Nenechte se chytit do pasti víry, že více (nebo lepší) vybavení by z někoho udělalo lepšího fotografa. Naučit se nástroje je pro každého fotografa zásadní – a udržovat své vybavení v nezbytně nutném stavu mu pomůže zvládnout jeho nástroje rychleji a naučit se vše, co mohou nabídnout. Implementace filozofických principů minimalismu v reálném životě je velkou pomocí pro rozvoj minimální fotografické vize. Obzvláště užitečnou radou je přestat se zabývat JAK, zvláště pokud se to týká vybavení. Čtení technických informací o nových fotoaparátech, objektivech atd. nepomůže v rozvoji vašeho zraku a pouze odvádí pozornost od toho podstatného – výběru motivu, kompozice a nakonec techniky fotografování a střihu.
FINE ART PHOTOGRAPHY
Termín FINE ART PHOTOGRAPHY /VÝTVARNÁ FOTOGRAFIE/, pocházející z francouzského výrazu „beaux arts“, se často používá k označení děl vytvořených především pro jejich estetickou krásu. Nejde však o krásu, kterou najdeme v přírodě. Jde o to ji v sobě objevit, vytvořit ji nově z obyčejných věcí, vedeni naší vizí světa. John Ruskin napsal: „Výtvarné umění je to, ve kterém ruka, hlava a srdce člověka jdou dohromady. Všechny tři jsou povinné. Pro fotografa výtvarného umění to znamená cítit svůj objekt srdcem, mít vizi (mentální obraz) a nakonec podle této vize transformovat realitu.
Nemůžeme přistupovat ke všem typům fotografie podle stejných pravidel. Faktická fotografie je o svém předmětu, nikoli o fotografovi, který musí být „neviditelný“. V žádném případě jej nelze považovat za výtvarné umění (nebo umění obecně), neboť v tom druhém jde o vyjádření vize umělce, jehož osobnost musí být z obrazu cítit. Nejprve je to o osobě, která fotí, a pak jde o předmět fotografie.
Moje definice výtvarné fotografie je „svoboda projevu umělce (fotografa) tvořit bez dodržování pravidel a podlehnutí předsudkům“. Při fotografování nebo úpravě obrazu musí umělec v určitém okamžiku přejít od JAK k PROČ. Tehdy začíná tvořit s vizí a výtvarným přístupem, vyjadřuje svou vnitřní pravdu a vlastní verzi reality. To, co fotím, je pouze RAW materiál, který pak používám k transformaci reality a vytvoření jedinečného uměleckého díla, reprezentujícího mé pocity a vizi. Scéna, kterou vidím, je jen záminkou k vyjádření se prostřednictvím tvorby uměleckého díla. Obvykle musí obraz projít různými fázemi transformace, aby přesně odpovídal mé původní vizi. Nic viděného ve scéně není samozřejmé, ať už je to barva, forma, světlo… Nechci vyjádřit realitu, ale to, co z této reality cítím.
ZPRACOVÁNÍ OBRAZU VE VÝTVARNÉ FOTOGRAFII
Následné zpracování je zvláště důležité, pokud jde o výtvarnou fotografii. Jako výraz vnitřního světa umělce jde spíše o jeho tvůrčí vizi (jak se cítí o tom, co vidí, i o věcech, které nevidí), než o reprezentaci skutečného subjektu. Výchozím bodem je vždy koncept, vize fotografa o scéně. Záměr je základní složkou tvůrčího procesu (umění) a mít představu, jak chceme, aby výsledný obraz vypadal, nám usnadní práci k našemu cíli, výběr vhodných nástrojů a metod pro následné zpracování. Pravdou také je, že v tomto žánru fotografie ovlivňuje výsledek více úprava než správné nastavení fotoaparátu nebo dokonce vhodné světlo. Pro mě je to především přeměna zachyceného světla na světlo představované, které proměňuje fotografii v umělecké dílo.
Hlavním cílem post-procesu výtvarného umění, je vytvořit přítomnost (zvýraznit předmět), čehož je dosaženo zejména odstraněním nepotřebných prvků, změnou tonálních vztahů a vytvořením jasu. Jinými slovy, musíme pracovat na světle a stínu, dokud výsledný obraz neodráží naši náladu a pocity na scéně. Jednou jsem četl srovnání, které považuji za velmi úspěšné: „Soubor RAW není nic jiného než prázdné plátno postavené před scénou. Vše, co se do této chvíle událo – příprava, cestování, nastavení fotoaparátu, rozhodování o kompozici, výběr světla a pořízení obrazu není nic jiného než příprava na akt stvoření“.
S laskavým svolením: Digalakis George https://www.digalakisphotography.com
COMMON QUESTIONS ABOUT FINE ART PHOTOGRAPHY – Part 1